04.06.2021
Поділитися: 1
 • Facebook
6027

Навчання читання – основні методи і етапи

Рано чи пізно перед усіма батьками постає питання, як правильно навчити дитину читати: з чого почати, яку методику вибрати, вчити самому або довіритися фахівцеві? І такі питання виникають не дарма, адже навчання читання – досить складний і тривалий процес, від якого багато в чому залежить подальше навчання школяра. Мама і тато, як ніхто інший, знають, що краще для їхнього малюка. Вони можуть вибрати будь-який варіант навчання. Головне, щоб від самого початку дитина засвоїла всі етапи, і надалі її не довелося переучувати.

навчання читання для дошкільнят

Навчання читання дошкільнят. З чого варто починати?

Дорослі із захопленням дивляться на малюків, які вже в 3-4 роки добре читають. Захоплюють не тільки діти, а і їхні батьки, які зуміли в такому ранньому віці їх навчити. Тому багато хто прагне якомога швидше почати вчити букви, читати по складах. Проте досвідчені педагоги та психологи не рекомендують починати навчання читання дошкільнят до 5 років. Вважається, що саме в цьому віці малюк вже дозрів для якісних і ефективних занять.

Є два показники, на які можна спиратися, щоб почати вчити дитину читати. Якщо вона дуже цікавиться буквами та текстами, які бачить, намагається їх прочитати, просить навчити її. Або ж якщо дошкільнику вже скоро йти в перший клас. Звичайно, у школах немає жорстких вимог до підготовки учнів. Однак буде краще, якщо першокласник оволодіє початковими навичками читання до того, як пролунає його перший дзвінок.

В обох випадках потрібно замислитися, хто візьме на себе роль викладача. Безсумнівно, ефективніше буде займатися в спеціалізованих центрах.

Коли можна починати вчити дитину читати?

Прагнучи розвинути навички дитини якомога раніше, батьки не завжди замислюються про те, як раннє навчання може вплинути на малюка. Намагаючись навчити його читати в 2-3 роки, дорослі забувають, що його мозок ще зовсім не готовий до виконання таких завдань. Навіть якщо раннє навчання пройде успішно, то швидше за все в майбутньому виникнуть проблеми зі швидкістю читання або розумінням прочитаного. Це пов’язано з тим, що малюк ще не здатний ефективно пройти всі етапи навчання. Тому краще почати заняття приблизно з  5 років. Також варто звернути увагу на ознаки готовності учня. До них можна віднести:

 • Чудове сенсорне сприйняття.
 • Здатність тривалий час бути уважним, робити елементарні умовиводи.
 • Уміння порівнювати предмети складної форми.
 • Розвинені пам’ять і наочно-образне мислення.
 • Самостійне пізнання.

коли можна вчити дитину читати

З огляду на те, що всі діти розвиваються в своєму власному темпі, важливо розуміти готовність конкретної дитини, а не підганяти навчання до віку. Адже складні розумові процеси вимагають психологічної зрілості людини.

Основні етапи і методи

Під час навчання читання потрібно брати до уваги основні етапи, кожен з яких повинен бути добре засвоєний і закріплений учнем. Усім дітям потрібен різний час на опанування матеріалу, тому хтось швидше пройде перший етап, а хтось наступний. Варто не поспішати і приділити стільки часу, скільки буде потрібно.

Етапи:

 • Закріплення понять «буква» і «звук»;
 • Засвоєння фонетики;
 • Чудове знання алфавіту;
 • Читання складами;
 • Читання словами;
 • Фразове читання;
 • Текстове читання.

Під час вибору методів навчання читання можна звернути увагу на словесні, наочні та практичні. Словесний метод необхідний на заняттях, він викликає в учня правильні асоціації, емоції та образи.  Проте він повинен бути підкріплений і наочним, і практичним.

Наочний метод характеризується використанням різних дидактичних матеріалів. Він цікавий дітям, адже дозволяє додати різноманітності в навчання. Також завдяки наочності учні стають більш спостережливими і уважними.

Коли вже використані перші два способи, можна переходити до практики. Адже саме практичні заняття дозволяють поліпшити знання, підвищити рівень умінь і навичок.

вибираємо методику навчання читання

Методика навчання читання. Як вибрати ефективні курси?

Щоб не помилитися з вибором методики, бути впевненим, що дитина готова вчитися, а також зробити заняття цікавими й ефективними, варто звернути увагу на спеціальні програми, розроблені фахівцями.

До таких прикладів належать курси навчання читання “Букварика і Читарика” від Академії розвитку інтелекту SMARTUM. Завдяки якісній методиці учні отримують можливість не тільки правильно навчитися читати, а й опанувати осмислене читання, коли відбувається повне розуміння прочитаного.

Букварика допомагає дітям вивчити літери і звуки, розібратися з азами фонетики. Читарика – це наступний етап, який безпосередньо вчить читати. Навчання має послідовний характер – малюк встигає засвоїти і закріпити кожен з етапів навчання і тільки після цього переходить до наступного.

Результат використання методики від досвідчених педагогів – дитина зможе швидко і правильно читати, розуміти прочитаний текст, самостійно з ним працювати. Усе це дуже стане в пригоді в початковій школі, адже дитина прийде вчитися вже підготовленою. Наявність навичок читання дозволить їй швидко адаптуватися до навчального процесу, більш якісно засвоювати матеріал.